Kāda ir atšķirība starp vasaras un ziemas riepām?
Ziemas un vasaras riepas atšķiras trīs galvenajos aspektos:
● gumijas sastāvs,
● struktūra,
● protektora raksts.
Galvenais iemesls vasaras riepu izmantošanai ir tas, ka tās uzlabo veiktspēju uz ceļiem pie augstākas temperatūras. Vasaras riepas ir paredzētas lietošanai temperatūrā virs 7°C, savukārt ziemas riepas ir paredzētas labākām ekspluatācijas īpašībām temperatūrā zem 7°C.
Vasaras riepām ir cietāks gumijas maisījums, kas nodrošina saķeri uz sausiem un slapjiem ceļiem. Vasaras riepu protektora raksts ir seklāks nekā ziemas riepām, kas palīdz uzlabot precizitāti uz ceļa. Tomēr, ja temperatūra ir zemāka par 7 °C, tās parasti sacietē, tādējādi samazinot veiktspējas rādītājus.
Ziemas riepas ir veidotas no cita gumijas maisījuma, kas zemākās temperatūrās saglabājas elastīgs, lai saglabātu saķeri uz ceļa. Tām ir arī dziļāks protektora raksts, lai uzlabotu saķeri ar ledu un sniegu, kā arī sīkas rievas, ko sauc par lamelēm, kas veidot leilāku saķeri ar ledu un sniegu.
Kas notiek, ja ziemas riepas lieto vasarā?
Galvenā problēma, kas rodas, lietojot ziemas riepas vasarā, ir tā, ka tas samazina veiktspēju. Ziemas riepu gumijas maisījuma dēļ tās ātrāk nodilst uz siltiem un sausiem ceļiem, tāpēc tās ātrāk jāmaina. Salīdzinot ar vasaras riepām, jūs konstatēsiet, ka ir pasliktināta arī vadāmība un saķere, jo tās ir paredzētas galvenokārt slapjiem, apledojušiem vai sniegotiem ceļiem. Ziemas riepu lietošana var arī samazināt degvielas ekonomiju vasaras mēnešos, jo parasti ziemas riepām degvielas ekonomijas rādītāji ir sliktāki nekā vasaras riepām.
Latvijā nav juridiskas prasības mainīt ziemas riepas uz vasaras riepām atkarībā no gadalaikiem. Izņemot ziemas riepas ar radzēm, atbilstoši Ceļu satiksmes noteikumiem tās ir atļauts lietot no 1. oktobra līdz 1. maijam. Noteikti pievērsiet uzmanību, ja planojat doties ceļojumā - dažās valstīs ir stingrāki noteikumi par to, kāda veida riepas ir jālieto, atkarībā no laika apstākļiem. Piemēram, Zviedrijā un Somijā ziemas mēnešos ziemas riepas ir obligātas.
Vai ziemā var izmantot vasaras riepas?
Tā kā vasaras riepas ir paredzētas lietošanai temperatūrā virs 7°C, to izmantošana ziemā pasliktinās veiktspēju. Zem 7°C temperatūrā vasaras riepu gumija var sacietēt, kas nozīmē, ka jūs zaudējat saķeri ar ceļu. Apledojušos vai sniegotos apstākļos vasaras riepu bremzēšanas ceļš ievērojami pagarinās, kas var var radīt ļoti bīstamus apstākļus gan šoferim, gan apkārtējiem satiksmes dalībniekiem. Tāpēc ziemā nav ieteicams izmantot lētas vasaras riepas.
Ja nevēlaties mainīt riepas divas reizes gadā, tad var izmantot vissezonas riepas, kas ir kā vidusceļš vasaras un ziemas riepām. Tās ir izgatavotas no mērena gumijas maisījuma, kas ir paredzēts, lai novērstu sacietēšanu temperatūrā, kas zemāka par 7°C (palīdz uzlabot saķeri un veiktspēju drēgnos laika apstākļos). Turklāt to protektora dziļums parasti ir vidēji liels, lai nodrošinātu ilgāku protektora kalpošanas laiku nekā vasaras riepām, tāpēc tās ir drošāks risinājums nekā vasaras riepas ziemā.
Kā pareizi uzglabāt ziemas riepas?
Ja esat pieņēmis lēmumu mainīt ziemas riepas uz vasaras riepām, jums būs jāpadomā par ziemas riepu pareizu uzglabāšanu, kamēr tās netiks izmantotas. Šeit ir “Soli pa solim” sniegts ceļvedis, kā efektīvi uzglabāt ziemas riepas:
● Ziemas riepas nomazgājiet ar siltu ūdeni un auto šampūnu.
● Noskalojiet tās ar tīru ūdeni un atstājiet nožūt.
● Pārbaudiet, vai riepās nav bojājumu, piemēram, iegriezumu un plaisu.
● Pārklājiet riepas ar glabāšanas maisiem vai necaurspīdīgiem, izturīgiem atkritumu maisiem.
● Uzglabājiet vēsā un sausā vietā, piemēram, garāžā (vislabāk uz plauktiem).
Ja riepas tiek uzglabātas kopā ar diskiem, piekariet tās vai sakraujiet kaudzē; ja riepas ir bez diskiem, uzglabājiet tās vertikāli novietotas.
Apmēram reizi mēnesī riepas pagrieziet otrādi, lai novērstu to deformāciju.
Pirms riepas atkārtoti uzmontējat automašīnai, pārbaudiet, vai tās nav bojātas, piemēram, saplaisājušas.